Balık yağı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ağustos 27, 2020

Balık yağı seçerken öncelikle balık yağının kaynağına güvenmek gerekir.  Özellikle ağır metaller (örn. cıva) ve PCB (poliklorlu bifeniller) gibi sağlığımız için tehlikeli ürünler, balıklarda birikme potansiyeli yüksek maddelerdir. Bu tür maddeler, endüstriyel atıklarla kirlenmiş derin denizlerde daha yüksek oranlarda bulunur ve genellikle balıkların karaciğerlerinde birikim gösterirler. Bu yüzden balık yağı seçerken dikkatli olunmalıdır. Balık yağını, balığın karaciğerinden değil, endüstriyel atıklar ile kirlenmemiş denizlerde ve yüzeye yakın bölgelerde yaşayan kısa ömürlü balıkların bütününden elde etmek her zaman daha güvenilirdir.

Octamar’ın içeriğinde bulunan MEG-3 marka balık yağı, Güney Amerika kıtasının soğuk okyanuslarında, yüzeye yakın ve endüstriyel atıklarla kirlenmemiş bölgelerde yaşayan balıklardan elde edilmiştir.  Balığın karaciğerinden değil, yukardaki küçük ve kısa ömürlü balıkların bütününden elde edilmektedir. Dolayısı ile ağır metal ve PCB gibi endüstriyel atıkları bulundurmaz.

Bazı balık yağları, balıkların karaciğerinden üretiliyor ve bu nedenle cıva oranlarının yüksek olduğu söyleniyor.

Octamar’ın içeriğindeki balık yağı, balığın karaciğerinden değil, omega-3 oranı yüksek Sardine (sardinops sagax-sardalya), Anchovy (Engraulis ringens-hamsi) ve Mackerel (Trachurus symmetricus-uskumru) balıklarının bileşiminden, yani balığın bütününden elde edilmektedir. Bu balıklar küçük balıklardır ve yüzeye yakın bölgelerde yaşarlar. Küçük balık oldukları için yaşam süreleri de kısadır. Dolayısı ile cıva gibi ağır metaller  bulundurmazlar.

Octamar Kanada’nın balık yağı üretiminde dünyaca ünlü Ocean Nutrition Canada firmasının Meg-3 marka balık yağını içerir. Meg-3 marka balık yağı GMP (iyi üretim uygulamaları) standartlarında üretilerek kalitesi ve saflığı garantilenmiştir. Meg-3 marka balık yağının kalitesi FDA standartlarına uygundur.

Share it