Sıkça Sorduğunuz Sorular ve Cevapları

Bugüne kadar yayınlanmış hiperkalsemi ile balık yağı arasındaki ilişkiden bahseden herhangi bir yayın bulunmamaktadır. Ancak bilindiği gibi piyasada mevcut balık yağı ürünlerinin bir kısmının içerisinde, iskelet sisteminin sağlıklı mineralizasyonu için hayati öneme sahip olan D vitamini de bulunmaktadır. Çünkü  hem yetişkinlerde hem de çocuklarda D vitamini düşüklüğü ve beraberinde getirdiği sağlık sorunları, güneşli coğrafyasına rağmen ülkemizde bile çok sık karşılaşılan sorunlardandır.

Çocuklarda günde 1800 IU’den fazla D vitamini alımının toksisite belirtilerine yol açabileceği bilinmektedir. Bildiğiniz gibi günlük D vitamini ihtiyacı 400 IU (10 mcg)’dir. Bu miktar 10 ml (2 ölçek) Octamar içerisinde bulunan miktara eşdeğerdir. Bu miktarlarda günlük D vitamini alımının intoksikasyon riski taşımadığı bilinmektedir.

Octamar, koruyucu madde olarak sodyum benzoat içerir. Sodyum benzoat, gıda ve farmakolojik ürünlerin içerisine antimikrobik koruyucu olarak eklenen ve bu aktivitesini de yapısındaki benzoik asitten alan bir maddedir. Benzoik asit birçok hayvan ve bitkide doğal olarak bulunur ve üretimi de onlardan sağlanır. Elma, tarçın, kuru erik, sarımsak ve ham karanfil gibi gıdalar benzoik asit içeren gıdalara örnek olarak verilebilir. Benzoik asit ayrıca gıda endüstrisinde de çok yoğun olarak kullanılan; reçeller, zeytin ürünleri, dondurmalar, gazozlar vs. pek çok gıdanın içinde zaten tükettiğimiz bir maddedir.

Benzoik asit, kabul edilebilir günlük toplam alım miktarı vücut ağırlığının kg başına 5 mg olarak bildirilmiştir.

 

Octamar şurup ise 100 ml (1 şişe) içerisinde toplamda 115 mg sodyum benzoat içerir. Bu miktar, şu anda birçok ilaçta ve besin takviyesinde kullanılan, güvenilir ve Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygun görülmüş bir orandır.

(FAO/WHO. Toxicological evaluation of certain food additives with a review of general principles and of specifications: seventeenth report of the joint FAO/WHO expert committee on food additives).

Octamar açıldıktan sonra buzdolabında, ağzı tamamen kapandığından emin olunacak şekilde saklanmalıdır. Açıldıktan sonra, saklama koşullarına uyulduğu sürece maksimum 3 ay kadar kullanılabilir.

Octamar Şurup’un gıda takviyesi olarak günde 1-2 ölçek kullanılması önerilmektedir.

Image